Akcesoria do ćwiczeń

Pilates - sport nie tylko dla zaawansowanych

Pilates z wykorzystaniem obręczy jest niezwykle ciekawą alternatywą dla klasycznego treningu pilates wykonywanego bez żadnych przyrządów. Krążek wprowadza podczas ćwiczeń dodatkowy opór, dzięki czemu znacznie silniej angażuje do pracy mięśnie nóg, ramion czy pleców. Na czym polega dokładnie pilates z obręczą i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Pilates - ćwiczenia, wynalazek terningowy 

Pilates z obręczą to jeden z wielu wariantów klasycznej formy ćwiczeń autorstwa Josepha Pilatesa. Niemiecki sportowiec miał niezwykłą kreatywność podczas tworzenia nowych przyrządów treningowych. Sądzi się powszechnie, że stworzył on obręcz do ćwiczeń wykorzystując do tego celu okrągły element beczki. Swój wynalazek nazwał zresztą magicznym krążkiem. Do dnia dzisiejszego obręcze do pilatesu tworzone są z giętkiego metalu pokrytego antypoślizgową powierzchnią. Poza tym w sklepach można dostać też modele gumowe i plastikowe. Na zewnątrz są one wyposażone w specjalne uchwyty, które ułatwiają trzymanie krążka pomiędzy ramionami czy nogami.

Obręcz do pilatesu - ćwiczenia z kółkiem

Obręcz wykorzystywana jest do wprowadzenia podczas ćwiczeń dodatkowego oporu. W zależności od tego gdzie zostanie umieszczona (między kolanami, udami czy w dłoniach) dana grupa mięśni pracuje znacznie mocniej. Przykładowo trzymając wspomnianą obręcz między kolanami z dwoma nogami uniesionymi do głowy wzmacniane są mięśnie brzucha i ud. Z kolei podczas ściskania krążka w dłoniach rosną mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Można przy tym ćwiczyć na siedząco, stojąco lub leżąc na brzuchach czy plecach. Ponadto każde ćwiczenie tego rodzaju sprawia, że zwiększa się ogólna wytrzymałość i siła. Poprawie ulega także kondycja mięśni przykręgosłupowych.

Trening pilates

Pilates a odchudzanie

Ćwiczenia pilates z wykorzystaniem obręczy dają wiele korzyści:

  • poprawiają balans i równowagę ciała,
  • wzmacniają oraz uelastyczniają mięśnie przykręgosłupowe,
  • zwiększają ogólną wytrzymałość i siłę,
  • prowadzą do intensywnego wzmocnienia wybranych grup mięśni (brzucha, klatki piersiowej, pośladków, nóg lub ramion),
  • powodują trening zaniedbywanych bardzo często mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za stabilizację sylwetki oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
  • sprawiają, że poznawana jest nowa technika treningu pilates, a klasyczne ćwiczenia są urozmaicone.

Pilates dla początkujących i dla zaawansowanych

Najczęściej kółka do pilatesu pokrywa się antypoślizgową warstwą. Mają one dwa uchwyty na zewnątrz, których zadaniem jest ułatwianie trzymania krążka w danej pozycji. Warto jednak rozważyć zakup kółka z podwójnymi uchwytami na zewnątrz i wewnątrz koła, gdyż wiele ćwiczeń w pilatesie polega na naciskaniu na krążek od środka.

Podczas zakupu trzeba również sprawdzić jaki duży opór stawia obręcz. Metalowe koła są mniej giętkie i bardziej wytrzymałe, a więc wymagają użycia większej siły w czasie ćwiczeń. Polecane są osobom zaawansowanym oraz tym, którym zależy na mocnym treningu. Z kolei osoby początkujące powinny wybrać krążek z plastiku lub gumy, który jest wprawdzie nieco mniej wytrzymały, ale za to lżejszy i łatwiejszy do ćwiczeń. Przy czym cena również nie jest bez znaczenia. Im wyższa, tym lepsza jest jakość sprzętu oraz jego żywotność.