Sprzęty do ćwiczeń

Jaką bieżnię wybrać do swojego domu?

Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia bardzo chętnie korzystają w swoich domach z bieżni. Jaki sprzęt jednak wybrać, żeby postawić ją w swoim domu? Bieżnia elektryczna jest prostym w obsłudze urządzeniem mającym za zadanie wsparcie procesu spalania tłuszczu w organizmie. W związku z tym, że można regulować tempo ruchu taśmy, która przesuwa się pod naszymi nogami wymuszając chód lub bieg, które wpływają na wydolność organizmu. Z tego powodu bieganie na bieżni elektrycznej lub magnetycznej jest bardzo podobne do naturalnego sposobu poruszania się ciała ludzkiego.

Bieżnia - co daje ?

W trakcie ćwiczeń bardzo istotna jest postawa ciała. Koniecznie powinna ona być jak najbardziej zbliżona do naturalnej pozycji organizmu bez wymuszania i spinania mięśni. Dzięki temu skutecznie będziemy trenować mięśnie nóg, w tym czworo i dwugłowy. Równie mocno będą pracowały mięśnie podudzia, pośladki, oraz mięśnie brzucha i grzbietu. Trening na bieżni to także możliwość na rozwój obręczy barkowej. Dzięki temu, że wpływa ona w tak szeroki sposób na rozwój poszczególnych partii mięśni oraz nie obciąża części ciała, może ją stosować każdy, bez względu na wiek. Istotne jest jednak dobranie odpowiedniego programu treningowego dostosowanego do stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej.
Osobom, które rozpoczynają trenowanie na bieżni zaleca się wykonywanie następujących cykli ćwiczeń:

  • Czterominutowa rozgrzewka
  • Dwuminutowy spacer
  • Dwuminutowy trucht
  • Jedna minuta sprintu
  • Po wykonaniu powyższych sekwencji trzykrotnie należy zakończyć trening pięciominutowym strechingiem

Osoby, które na bieżni uznają się za zaawansowane mogą uskutecznić ćwiczenia poprzez stosowanie poniższego cyklu:

  • Pięciominutowa rozgrzewka
  • Minutowy sprint
  • Minutowy trucht
  • Dwuminutowy sprint
  • Jednominutowy trucht
  • Trzyminutowy sprint
  • Jednominutowy trucht
  • Dwuminutowy sprint
  • Jednominutowy trucht
  • Jednominutowy sprint
  • Pięciominutowy streching

bieżnia magnetyczna

Bieżnia - jak ćwiczyć, jakie mięśnie pracują ?

Poza tym, że może na niej ćwiczyć każdy, bez względu na stopień zaawansowania, posiada ona jeszcze wiele innych zalet:

  1. Ćwiczenia na niej można wykonywać nie zważając na to, jaka pogoda panuje za oknem.
  2. Pomaga chronić stawy. Każda bieżnia w swoim wyposażeniu ma specjalne systemy amortyzacyjne, które nie obciążają stawów w takim stopniu jak bieg po utwardzonej nawierzchni.
  3. Umożliwia dostosowanie obciążenia i poziomu trudności treningu do naszej wytrzymałości. Dodatkowo nie trzeba na niej ustawiać tras biegowych, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla ludzi, którzy mieszkają w centrum miasta.
  4. Umożliwia również bieg po nawierzchni nachylonej. Ćwiczenia tego typu mają włączać do pracy inne mięśnie niż te, które pracują w biegu po płaskim terenie, a głównie w taki obfitują miasta. Najczęściej mają też zaprogramowane harmonogramy, które zaczynają ćwiczenia rozgrzewką, następnie przechodzą w trening właściwy, a kończą spokojnym chodem, wychładzającym organizm.
  5. Umożliwia stworzenie programu treningowego, który jest adekwatny do umiejętności i potrzeb osoby aktualnie ćwiczącej. Nowsze sprzęty posiadają dodatkowo funkcję utworzenia profilu użytkownika. Ma on za zadanie zapamiętać spersonalizowane programy, preferencje treningowe czy osiągane wyniki. Często bieżnie mają wbudowany czujnik akcji serca, co ma znaczenia, gdy ktoś boryka się z tego typu schorzeniami.
  6. Sprawia, że nie trzeba skupiać się jedynie na wyczerpującym treningu. Można również w tym czasie obejrzeć ulubiony program w telewizji czy posłuchać odprężającej muzyki.

Bieżnia, a odchudzanie - na początek dobry sprzęt

Nadwaga spędza Ci sen z powiek, ale sama myśl o udaniu się na siłownię sprawia, że czujesz dyskomfort?  Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest nabycie sprzętu do użytku domowego. Jej zakup ma wiele zalet, w tym tę, że można na niej ćwiczyć kiedy tylko ma się na to ochotę, bez względu na to, jaka aura panuje za oknem. Kiedy decyzja o jej zakupie już zapadnie, do ustalenia pozostanie jedynie kwestia, na jaką się zdecydować. Wybierać można między bieżnią elektryczną a magnetyczną. W tym miejscu konieczne jest pytanie czym one się różnią? Zanim jednak do tego przejdziemy, warto podkreślić fakt, iż jedna i druga przyniesie identyczny efekt.

Elektryczna, jak można wywnioskować z jej nazwy, działa pod wpływem podłączenia pod prąd. Jej działanie opiera się na wbudowanym silniku, który zależnie od modelu, ma różną moc. To właśnie on sprawia, że do tempa, w jakim chcemy biegać dostosowujemy prędkość. Zupełnie inna jest zasada działania bieżni magnetycznej. Pozbawiona jakiegokolwiek zasilania elektrycznego, uruchamia się dopiero, gdy nasze mięśnie ją poruszą. Nie włącza się automatycznie – to nasze nogi są motorem napędowym wprawiającym w ruch jej taśmę. Poza tymi podstawowymi różnicami, istnieje jeszcze jedna, która ma istotne znaczenie. Jest nią mianowicie cena. Bieżnia magnetyczna jest zdecydowanie tańsza od bieżni elektrycznej, która osiąga wysoką cenę ze względu na sposób zasilania. Nie da się ukryć, że wymienione powyżej różnice między bieżnią elektryczną, a magnetyczną są dość znaczne. Przed jej zakupem musimy zdecydować, co jest dla nas najważniejsze i która ma więcej zalet. Potem pozostaje jedynie kwestia nabycia jej i cieszenia się z efektów, jakie daje.