Sprzęty do ćwiczeń

Atlas do ćwiczeń(exerciser) – czy warto go kupić?

Atlas to urządzenie, które  pozwala na wzmocnienie mięśni, rozwinięcie swojej siły i masy mięśniowej, a także na wyrzeźbienie własnej sylwetki w domu, w taki sam sposób, jak ma to miejsce na siłowni! Atlas jest urządzeniem odpowiednim dla osób początkujących, ponieważ sam w sobie jest gwarancją poprawnego wykonania ćwiczeń. Dodatkowo umożliwia stopniowe zwiększanie obciążenia.

Atlas do ćwiczeń - opinie

Atlas do ćwiczeń jest uniwersalnym i popularnym sprzętem do ćwiczeń. Cechuje go:

- bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń w sposób kontrolowany (blokada obciążenia),
- sposobność do równomiernego i harmonijnego rozwoju ciała,
- zróżnicowane ćwiczenia dla każdego bez względu na poziom zaawansowania,
- prostota użycia,
- brak konieczności posiadania rozległej wiedzy z dziedziny kulturystyki,

Exerciser wraz z obciążeniem to mniejszy wydatek:

- możliwość ćwiczenia kilku osób jednocześnie
- regulowane elementy - każdy może ćwiczyć według własnych upodobań i możliwości.

Można uczciwie wymienić jedynie jedną wadę atlasu - wymaga on naprawdę dużo miejsca (nader często zdarza się sytuacja, w której trzeba umieścić sprzęt w osobnym pokoju). Jednocześnie montaż atalasu do ćwiczeń bywa pracochłonny. 

Atlas do ćwiczeń - jak ćwiczyć ?

Właściwie nie ma na to odpowiedzi. A może jest jedna, bardzo ogólna - każdy może ćwiczyć tak, jak tego potrzebuje! Bo to nie ćwiczenia uzależnione są od atlasu. Jest odwrotnie - atlas do ćwiczeń wybieramy pod kątem tego, jak będzie on wykorzystywany, czyli jakie cele treningowe będą na nim realizowane.

Do okazjonalnych ćwiczeń

Jeżeli ktoś jest początkujący, obciążenie nie stanowi dla niego ostatecznego kryterium, a czas ćwiczeń nie przekroczy trzydziestu minut w jednej serii - atlas jest dla niego odpowiedni.

Do regularnych ćwiczeń

Dla tych, którzy wykonują ćwiczenia siłowe w domu również w sposób dużo bardziej regularny - od 3 do 5 razy tygodniowo po ok. 30 - 45 minut.
 
Do intensywnych ćwiczeń

Dla osób  zaawansowanych i dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na wyniki i chcą przeznaczyć sprzęt do intensywnych, ciężkich i długotrwałych ćwiczeń (od 5 do 7 razy w tygodniu od 30 do 60 minut lub 1h dziennie), przy użyciu dużego obciążenia.

atlas do ćwiczeń klatki piersiowej

Atlas do ćwiczeń - czy warto,obsługa urządzenia

Maksymalne dopuszczalne obciążenie atlasu. 

Przed zakupem należy przede wszystkim sprawdzić jakie jest maksimum dopuszczalnego obciążenia. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu obciążenie w przypadku sprzętu tego typu ma swoje ograniczenia, których nie wolno przekraczać. Należy również sprawdzić jakie exerciser ma możliwości i jakie konkretnie ćwiczenia siłowe można z nim wykonywać.

Zajmowana przestrzeń

Jak już zostało powiedziane - to duży sprzęt. Dlatego przede wszystkim upewnij się, że w domu jest wystarczająco dużo miejsca: ważne są wymiary sprzętu, potrzebna ilość miejsca na podłodze oraz waga (urządzenia są bardzo ciężkie!) i wysokość sprzętu. W końcu nie każdy może mieć siłownię w domu.

Montaż

Przede wszystkim zbadaj, jaki jest stopień trudności montażu - od tego zależy czas, który trzeba na ten montaż przeznaczyć. Atlas do ćwiczeń to niesamowicie wszechstronny sprzęt - sprawia to, że musi swoje zajmować i swoje ważyć. Dlatego montaż nierzadko trwać może nawet cztery godziny!

Regulacja

Należy sprawdzić potencjalne zastosowania atlasu oraz ewentualną dostępność wyposażenia opcjonalnego. Wszystko, by móc możliwie najdłużej korzystać ze sprzętu. Najlepszy sprzęt to wszechstronny sprzęt. W końcu tylko taki umożliwia sporą liczbę ćwiczeń i pracę nad wieloma mięśniami.

Solidność i stabilność

Pamiętaj - musisz wybrać atlas do ćwiczeń, który będzie dostosowany do twojej siły, wagi i wzrostu. Dlatego musisz dokładnie sprawdzić jego solidność pod tym kątem oraz pod kątem częstotliwości wykonywanych ćwiczeń. Większe doświadczenie i więcej ćwiczeń oznacza exerciser, który jest bardziej narażony na zużycie. Dlatego tym bardziej warto inwestować w bogatsze wyposażenie.

Jak zrobić atlas do ćwiczeń ?

Komfort i bezpieczeństwo

Siedzenie powinno być stabilne i regulowane. Komfort tego stopnia ułatwi ćwiczenia.

Gwarancja i bezpieczeństwo

Bardzo istotne kryterium, które gwarantuje zapewnienie długotrwałego korzystania z atlasu do ćwiczeń. Dodatkowo pozwala również rozwiązać wszystkie ewentualne problemy, które mogą wyniknąć z korzystania z Atlasu. Wiele słyszy się o urządzeniach wykonywanych samodzielnie. W części przypadków takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi, jednak musimy pamiętać o tym, że będziemy mieć do czynienia z bardzo dużym obciążeniem. Tak duży ciężar w połączeniu z leciwą konstrukcją może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Exerciser - umiar gwarantem bezpieczeństwa

Ważne jest również to, żeby nie przecenić swoich możliwości podczas ćwiczeń z Atlasem. W końcu nikt nie chce przecież odnieść żadnej kontuzji. Dlatego właśnie zanim podejmiesz decyzję o inwestycji w tego typu sprzęt, najpierw bezwzględnie zapytaj swojego lekarza o to, czy możesz zajmować się takim sportem. Zapoznaj się również z opisem atlasu do ćwiczeń, który będzie załączony do produktu. On z pewnością pomoże Ci dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu!