Akcesoria do ćwiczeń

Czym są ćwiczenia obwodowe i jakich akcesoriów do nich używać?

Ćwiczenia obwodowe to termin dość często pojawiający się w sporcie, choć wielu ludzi nie wie, co dokładnie on oznacza. Mówiąc ogólnie, są to zestawy ćwiczeń stosowane w fitnessie, których celem jest danie widocznych i szybkich efektów. Ćwiczenia obwodowe mogą mieć wiele odmian – bardzo popularnym przykładem jest tutaj słynny crossfit. Taki trening można wykonywać na najróżniejsze sposoby. Czasami potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, ale jeśli ułoży się dobry trening, to można robić to bez żadnych większych akcesoriów.

Jak schudnąć – zadbaj o swoją sylwetkę! Zamień mięso na sałatkę na grillu!

Przy układaniu planu treningowego należy pamiętać o poprawnym odżywianiu się oraz o tym, aby nie przesadzić z ilością ćwiczeń ani powtórzeń. Dobry trening to kilka ćwiczeń wykonywanych w maksymalnie dwunastu powtórzeniach. Charakterystyka tego treningu zakłada, że powinien on być stosunkowo krótki – trzeba zatem rozplanować go na nie więcej, niż 30 minut, bez długich przerw pomiędzy ćwiczeniami. W treningu takim nie koncentrujemy się na jednym rodzaju ćwiczeń. Powinny znaleźć się tu zarówno ćwiczenia kardio, jak i zwiększające siłę. Można je wykonywać bez zaawansowanego sprzętu. Przykładem takich ćwiczeń są brzuszki, pompki, przysiady, podskoki czy bieganie w miejscu. Trening powinien być tu szybki oraz intensywny.

Drabinki – nie tylko do fitnessu

Drabinka do ćwiczeń kojarzy się jedynie z salami gimnastycznymi czy siłowniami. Raczej nie uważamy jej za coś, co można kupić do domu – samo jej zamontowanie jest zbyt trudne, a do tego potrzebujemy dość sporej przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów takich drabinek, przystosowanych do używania w różnych warunkach. Możliwości są obecnie tak szerokie, że zawsze będziemy w stanie znaleźć coś pasującego do naszych możliwości i potrzeb. Taka drabinka jest cenną inwestycją, bowiem może służyć do wykonywania najróżniejszych ćwiczeń; stosuje się ją również w rehabilitacji. Ponadto, za pomocą kilku niewielkich z pozoru akcesoriów można tu jeszcze bardziej zwiększyć zakres wykonywanych ćwiczeń. Sprawia to, że taki przyrząd może być wykorzystywany do naprawdę zróżnicowanych treningów.

Drabinki mogą być nie tylko praktycznym przyrządem do ćwiczeń, ale również ciekawym elementem wnętrza. Na rynku dostępne są nawet modele projektowane na zamówienie, tak, aby pasowały do konkretnego stylu.

ciężarki

Ciężarki – kiedy można ich używać?

Ciężarki należą do podstawowych akcesoriów przy większości treningu. W zależności od ich rodzaju i wagi mogą być wykorzystywane do najróżniejszych ćwiczeń, od siłowych po aerobowe. Są one tak ważne dla osób uprawiających sport, że ich producenci stale próbują przyciągnąć nas coraz to bardziej nowatorskimi rodzajami ciężarków i hantli. Daje nam to oczywiście spore możliwości, jeśli chodzi o szukanie tutaj czegoś dla siebie odpowiedniego. W przypadku ćwiczeń obwodowych dobrze dobrane ciężarki są doskonałą propozycją. Co więcej, można z nich korzystać i jednocześnie wykonywać inne ćwiczenia. Połączenie wykroków z podnoszeniem hantli zwiększy intensywność treningu. Hantle mogą być wykorzystywane także w innych ćwiczeniach, jak robienie pompek. Opierając dłonie na hantlach utrudniamy sobie zadanie i angażujemy w ćwiczenie dodatkowe mięśnie.

Ekspandery – idealne do treningu obwodowego

Ekspander to bardzo proste i jednocześnie niezwykle skuteczne narzędzie do ćwiczenia. W zależności od naszych potrzeb, możemy z nich korzystać na różne sposoby. Często służą jedynie do rozgrzewki, jako świetny przyrząd do rozciągania mięśni. Zwiększając liczbę gum czy sprężyn oraz regulując ich napięcie można jednak korzystać z nich w bardziej wymagającym treningu siłowym. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku początkujących osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podnoszeniem ciężarów i potrzebują odpowiedniego wzmocnienia.

Przy ekspanderach warto zwrócić uwagę też na depandery, które są ich odwrotnością. Świetnie nadają się one do ćwiczenia różnych partii mięśni – od karku i klatki piersiowej, aż po ręce i nogi. Wiele zależy tu jedynie od naszej kreatywności. Ekspandery i depandery są bardzo dobrym przykładem na to, że za niewielkie pieniądze kupimy proste z pozoru akcesoria, które jednak dadzą nam ogromne możliwości w treningu i pozwolą na skuteczne ćwiczenie w domu.