Ćwiczenia z hantlami pozwalają nie tylko na efektywne pozbycie się zbędnych kilogramów, ale i wypracowanie smukłych ramion, które są atutem każdej sylwetki. Panuje powszechne przekonanie, że są one akcesoriami skierowanymi do mężczyzn. Niekoniecznie jest ono prawdą, jednak faktem jest, iż każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z hantlami, powinien najpierw dowiedzieć się, czym kierować się przy ich wyborze i jakie ćwiczenia przyniosą mu oczekiwane efekty.
Dumbbell exercices - hatnle ćwiczenia dla kobiet
Każda kobieta marzy, aby latem móc wyeksponować swoje piękne i zgrabne ramiona w sukience czy stroju kąpielowym. Dlatego, gdy zimą uda się na siłownię nie powinna zapomnieć i o tej partii ciała. Hantle dla kobiet mają za zadanie wzmocnić ramiona w takim stopniu, aby ich jędrność i sprężystość została zachowana. Jest to ważne o tyle, że skóra w tym miejscu dość szybko wiotczeje i wygląda mało estetycznie. Co najważniejsze, pracę z hantlami odczuwają także kości. Jest to bardzo istotne, gdy pojawia się ryzyko osteoporozy. Dzięki tym ćwiczeniom każda kobieta będzie się mogła szczycić ciałem odpornym na złamania i urazy.
Hantle - biceps i ramiona, ale nie tylko
Hantle sprawiają, że nie tylko ramiona stają się smukłe. Pomagają też ciału skutecznie pozbyć się zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, w wielu partiach ciała. Dzieje się tak, gdyż w odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń, angażują więcej partii mięśni i zmuszają je do produktywnej aktywności.
W związku z tym, że wybór hantli jest dość duży, trzeba po pierwsze przeanalizować, jakie mamy względem nich oczekiwania. Należy również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane, ich wagę, a czasem nawet i kolor.
Hantle - jak wybrać ?
Zważywszy na tworzywo, jakie jest podstawą wykonania hantli, można wyróżnić:
- hantle neoprenowe – ciężarek przyobleczony jest z zewnątrz w miły w dotyku neopren, a pod nim znajduje się żeliwne wypełnienie. Dzięki tej syntetycznej powłoce, hantle nie są nieprzyjemnie chropowate i zimne, co wpływa na większy komfort ćwiczeń. Dodatkowo materiał ten nie wchłania wilgoci, więc ryzyko wyślizgnięcia się hantla z ręki, jest skutecznie zminimalizowane. Waga hantli neoprenowych mieści się w przedziale od 0,5 do 5 kg. Dostępne są w całej gamie kolorów, z różnymi zakończeniami: kwadratowymi, trójkątnymi czy okrągłymi. Te nietypowe zakończenia mają proste zadanie: po odstawieniu ciężarek nie ma prawa się przemieścić w inne miejsce.
- hantle miękkie – z zewnątrz są pokryte materiałem PCV, który nie tylko jest miły w dotyku, ale również trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Z tego powodu, są to hantle, które posiada na wyposażeniu praktycznie każda siłownia. W związku z tym, że mają jedynie zakończenia okrągłe, po odłożeniu mogą łatwo zmienić swoje położenie. Ich waga najczęściej mieści się w granicach 2 kg. Dzięki ich małym rozmiarom, są idealnym sprzętem dla osób o niewielkich dłoniach i krótkich palcach.
- hantle winylowe – zwane są inaczej powlekanymi. Zewnętrzna, winylowa powłoka kryje w sobie betonowe wnętrze. Ich specjalnie wyżłobione zakończenia nie pozwalają na samoczynne przesuwanie się hantli z miejsca na miejsce. Przedział wagowy, w jakim występują to od 1,5 do 5 kg, a gama kolorystyczna, w jakiej są dostępne jest bardzo szeroka. Nie do końca dedykowane są osobom o małych dłoniach, gdyż przez swój rozmiar, mogą być niewygodne do chwytania i zniechęcać do ćwiczeń.
- hantle gumowe – gumowa powłoka ma za zadanie utrzymać stabilnie hantle w ręku. Można je podzielić na trzy grupy:
a) pokryte powłoką gumową w całości – są to hantle o najmniejszym rozmiarze i wadze mieszczącej się w granicach od 0.5 do 5 kg;
b) pokryte powłoka gumową na zakończeniach – przedział wagowy, w jakim są dostępne jest bardzo szeroki, bo nawet do 50 kg;
c) posiadające gumowe talerze – ten specjalistyczny sprzęt jest dedykowany osobom, które mają doświadczenie w ćwiczeniach siłowych. Jeden talerz może ważyć od 7 do aż 37 kg.
- hantle z uchwytem – z zewnątrz pokrywane są miękką gąbką lub neoprenem. Przeznaczone są głównie do wykonywania ćwiczeń fitness czy tanecznych. Mają bowiem przymocowany specjalny uchwyt, który świetnie zapobiega bezwiednemu wypuszczeniu ciężarka z ręki. Charakteryzują się jednak tym, że materiał, z którego są wykonane chłonie wilgoć z wielką łatwością przez co są po prostu mało higieniczne. Hantle te występują w wadze od 0.5 do 5 kg.
- hantle bitumiczne – najczęściej dostępne hantle w każdej siłowni, która zajmuje się zaawansowanym treningiem siłowym. Składają się z gryfu, wymiennych talerzy (o wadze do 10 kg) i zacisków.
- hantle żeliwne – ich elementy składowe są identyczne jak hantli opisanych powyżej, różnica polega na tym, że talerze wykonane są z żeliwa, a nie masy piaskowej, jak w przypadku hantli bitumicznych.
Hantle - plan treningowy, odpowiedni dobór sprzętu
Każdy, kto planuje rozpoczęcie ćwiczeń z hantlami, czy to w domu, czy na siłowni, musi określić sobie na początku cel, jaki chce osiągnąć. Jeśli chce delikatnie wypracować linię ramion, powinien zdecydować się na hantle gumowe, winylowe, miękkie lub neoprenowe. Osobom pragnącym osiągnąć widoczną masę mięśniową dedykowane są raczej hantle żeliwne lub bitumiczne.
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tymi akcesoriami, powinny skupić się na dobraniu odpowiedniej wagi hantli do swoich możliwości. Zmęczone, ale nietrzęsące się ręce po wykonaniu ćwiczenia, to znak, że ciężar został dobrze dostosowany. Gdy sądzimy, że nie damy sobie sami rady, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Praktycznie każda siłownia zatrudnia trenerów, którzy rozpoczną z nami przygodę z hantlami.