Ławeczka do ćwiczeń - jak zrobić własną siłownię ?
Urządzenie własnej, domowej siłowni wcale nie jest tak trudne i kosztowne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Trzeba oczywiście poświęcić nieco czasu na wybranie wszystkich elementów jej wyposażenia, zaczynając od tych podstawowych. Do tego grona zalicza się ławeczka do ćwiczeń. Jest to niezwykle ważny przyrząd. Pozwala ona na wykonywanie wielu różnych ćwiczeń, a trening z nią zawsze pozytywnie wpływa na naszą siłę oraz samopoczucie. Na rynku spotkamy się obecnie z szerokim wyborem takich ławeczek, musimy zatem mieć pewność, że kupujemy model odpowiedni do naszych potrzeb.
Dobry plan treningowy powinien zawierać kilka ćwiczeń wykonywanych przy pomocy ławeczki. Daje ona bardzo szerokie możliwości, bowiem można na niej ćwiczyć niemalże wszystkie części ciała i angażować w trening wiele partii mięśni. Ławeczka jest jednocześnie bardzo prostym przyrządem. Nie wymaga wiele miejsca, a ponadto łatwo się ją składa i rozkłada.
Jaka ławeczka do ćwiczeń ?
Ławka skośna to jeden z podstawowych rodzajów ławek. Służy ona przede wszystkim do treningu brzucha. Jej możliwości są jednak znacznie szersze, bowiem dobrze sprawdza się również przy ćwiczeniach klatki piersiowej. Można z niej korzystać na wiele sposobów i stworzyć za jej pomocą naprawdę urozmaicony trening.
Ławka regulowana to propozycja dla osób, które chcą pracować nad mięśniami pleców i kręgosłupem. Jest ona przy tym bardzo uniwersalna, bowiem dzięki regulowaniu możemy ustawiać ją na wiele różnych sposobów. Opcja regulowania pozwala również na ustawianie jej dokładnie w taki sposób, jaki odpowiada naszym potrzebom i warunkom fizycznym.
Ławka pod sztangę, nieco wbrew swojej nazwie, jest bardzo uniwersalna i wszechstronna. Korzysta się z niej razem ze stojakami pod sztangę. Zarówno ławkę jak i stojaki możemy ustawiać w wielu różnych pozycjach, co daje nam spore możliwości podczas treningu. Niektóre modele posiadają szereg różnych dodatków. Sprawia to, że na takiej ławce możemy ćwiczyć na bardzo wiele odmiennych sposobów, pracując nad niemalże wszystkimi partiami ciała.
Ławeczka do ćwiczeń mięśni pleców, brzucha, nóg
Modlitewnik zazwyczaj występuje jako element dodatkowy ławeczek pod sztangę. Pozwala na wykonywanie dodatkowych ćwiczeń na mięśnie ramion. W celu urozmaicenia treningu można zdecydować się także na linki do ćwiczeń. Również one służą do ćwiczenia mięśni rąk i pozwalają nam na wykonywanie wielu dodatkowych ćwiczeń. Innym dodatkiem jest dźwignia, z którą doskonale pracuje się nad mięśniami nóg. Z kolei rozpiętki to dwie dźwignie przymocowane do ławeczki, z pomocą których ćwiczy się praktycznie całe ciało.
Dobrym dodatkiem dla osób ćwiczących z ciężarkami jest miejsce na hantle. Znacznie ułatwia to utrzymanie porządku w domowej siłowni i daje nam pewność, że ciężarki w każdym momencie mamy pod ręką.
Ławeczka do ćwiczeń samoróbka - nie warto ryzykować
Szukając idealnej ławki do ćwiczeń, należy zwracać uwagę na charakterystykę danego modelu oraz kilka bardzo istotnych jego cech. Z góry warto odrzucić myśli o oszczędzaniu tu na siłę, bowiem kupno dobrej ławki to świetna inwestycja zarówno w wygodę, jak i bezpieczeństwo. Kupowana przez nas ławka musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz w sposób solidny, tak, aby wytrzymała nawet bardzo intensywne treningi. Istnieje wiele niebezpieczeństw płynących z ćwiczenia na ławce gorszej jakości. Jeśli sprzęt nie jest dostatecznie stabilny, to w czasie treningu możemy się przewrócić – nie trzeba chyba mówić, że w przypadku ćwiczeń z dużymi ciężarami jest to niezwykle niebezpieczne.
Ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem, regulowana
Do tego stale będziemy narażeni na wystąpienie różnych, niewielkich z pozoru usterek które w rzeczywistości całkowicie uniemożliwiają nam korzystanie z ławki. Nie chodzi oczywiście o to, aby na siłę wydawać jak najwięcej pieniędzy, ale jednocześnie nie powinniśmy oszczędzać na czymś dobrym. W branży tej istnieją odpowiednie standardy bezpieczeństwa, których musi przestrzegać każdy dobry producent. Warto zwracać uwagę na to, czy model posiada certyfikat EN 957. Korzystanie ze sprzętu który nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa to bardzo duże ryzyko. Kolejna rzecz to możliwości, jakie daje nam model. Warto z góry pomyśleć, jaki rodzaj treningu chcemy wykonywać i jakie funkcje są nam przy tym potrzebne. Poszczególne ławki można regulować i ustawiać na różne sposoby, i nie każda z nich daje nam takie same możliwości. Trzeba także wiedzieć, jak dużo miejsca mamy w naszej siłowni. Jeśli nie pomyślimy o tym z góry to może się okazać, że kupimy coś zdecydowanie za dużego jak na nasze warunki.