Wiele osób marzy o tym, aby stworzyć w swoim domu czy mieszkaniu małą siłownię. W takim miejscu obowiązkowo powinna znaleźć się ławeczka treningowa, która świetnie wpływa na rozbudowę mięśni i zwiększa ich siłę. Przed zakupem ławeczki trzeba jednak wziąć pod uwagę swoje doświadczenie, siłę, częstotliwość treningu czy rodzaj wykonywanych ćwiczeń.
Okazuje się, że włączenie ławeczki do swojego planu treningowego ma wiele plusów. Jest to przede wszystkim doskonałe uzupełnienie ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Poza tym ławeczka pozwala też na ćwiczenie niemal wszystkich mięśni ciała. Ławeczki treningowe na ogół szybko się składają i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Nie ma więc najmniejszego problemu z ich przechowywaniem. W razie potrzeby ławkę zawsze można wyjąć i rozłożyć. Wszystko to zajmuje nie więcej niż kilka minut.
Ławki do ćwiczeń - rodzaje
Ławka skośna - ten typ stworzono z myślą przede wszystkim o mięśniach brzucha. To model prosty w budowie, który bardzo szybko się rozkłada i składa. To urządzenie odpowiednie też dla osób, które chcą popracować nad swoimi mięśniami klatki piersiowej. Dzięki dodatkowym antypoślizgowym uchwytom czy linkom nawet proste ćwiczenia można urozmaicić.
Ławka regulowana - ten model został zaprojektowany w taki sposób, aby wzmacniać mięśnie pleców czy kręgosłupa. Oparcie te jest regulowane i bardzo wygodne, co zapewnia użytkownikom podczas ćwiczeń maksymalną wygodę. Poza tym ławki tego typu posiadają specjalną blokadę na nogi i możliwość regulowania w wielu różnych płaszczyznach. Dzięki temu na ławce można wykonywać wiele różnych ćwiczeń na różne partie ciała.
Ławka pod sztangę - to model zdecydowanie najbardziej uniwersalny. Pozwala osobie trenującej na wykonywanie ćwiczeń w zasadzie na wszystkie partie ciała. Poza tym regulacja poziomu nachylenia i wysokość stojaków pod sztangę sprawiają, że trening jest dość urozmaicony. W zależności od modelu ławka pod sztangę może posiadać także elementy dodatkowe.
Ławeczka do ćwiczeń - dodatki
Modlitewnik - to element ławeczki treningowej, który służy do rozbudowy mięśni ramion. Znaleźć można go przede wszystkim w ławkach pod sztangę.
Miejsce na hantle - specjalne miejsce w ławkach treningowych, które ułatwia przechowywanie hantli. Dzięki temu rozwiązaniu hantle można mieć zawsze pod ręką. Pozwala to na wykonywanie równocześnie ćwiczeń z hantlami.
Linki do ćwiczeń - linki tak samo jak hantle pozwalają na trenowanie mięśni rąk. Zwykle są one zintegrowane z ławką i stanowią doskonały sposób na urozmaicenie treningu.
Dźwignia - przy pomocy dźwigni można skutecznie ćwiczyć też mięśnie nóg.
Rozpiętki - to nic innego jak obrotowe dźwignie, które umieszczone są po obu stronach ławeczki. Pozwalają na kompleksowy trening całego ciała.
Ławka do ćwiczeń – ważne kwestie
Materiał wykonania - najlepszej klasy ławeczki wykonywane są z profili stalowych. Materiał ten zapewnia bowiem ławce treningowej odpowiednią wytrzymałość oraz bezawaryjność.
Maksymalne obciążenie ławki - to maksymalny ciężar jaki na dana ławkę może być wywierany. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wagę użytkownika, ale również i ciężar elementów dodatkowych na przykład hantli.
Regulacja - regulacja poziomu nachylenia ławki pozwala użytkownikowi na wykonywanie ćwiczeń w wielu różnych pozycjach. Dzięki temu trening angażuje do pracy więcej mięśni, które są ćwiczone pod różnymi kątami.
Solidność i stabilność - w przypadku osób, które trenują dość intensywnie potrzebny jest sprzęt stabilny i solidny. Ławeczkę powinno się dostosować nie tylko do swojej wagi i siły, ale i doświadczenia treningowego.
Bezpieczeństwo - każda ławeczka treningowa dopuszczona do użytkowania musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Potwierdzeniem są oczywiście odpowiednie certyfikaty. Najważniejszym jest zwykle certyfikat EN 957, którzy przyznawany jest akcesoriom sportowym.
Dodatkowe atrybuty
Montaż - ławka musi być też łatwa w montażu. Dzięki można ją łatwo rozłożyć i szybko złożyć już po zakończeniu treningu.
Zajmowana przestrzeń - ławeczka musi być zbudowana w taki sposób, aby zajmowała ona jak najmniej miejsca. Nie może jednak tracić przez to nic na swojej użyteczności. To bardzo ważne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, gdzie nie można sobie pozwolić na zagospodarowaniu na siłownię większej przestrzeni.
Zakup ławki do ćwiczeń powinien więc zależeć od treningu jaki jest wykonywany i jego częstotliwości. Sprzęt musi być zawsze dobrany odpowiednio do warunków fizycznych - wagi, wzrostu czy siły jego użytkownika.