Jeśli zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które będzie alternatywą zarówno dla bieżni, jak i dla roweru stacjonarnego, możemy postawić na orbitrek – propozycję cieszącą się stale rosnącą popularnością.
Orbitrek - jak ćwiczyć ?
Gdy postawimy na bieżnię, podczas treningu będziemy wykonywać ruchy zbliżone do tych, jakie wykonuje się podczas biegu lub chodzenia. Z kolei rower stacjonarny daje nam szansę treningu przypominającego jazdę na klasycznym rowerze. Urządzenia te pozwalają jednak na wykonywanie ruchów nie tylko nogami, ale i innymi partiami ciała. W rezultacie wzmacniamy nie tylko same nogi, ale również brzuch i pośladki. Jeśli więc mamy szukać odpowiedników takiego ruchu w realnym świecie, byłby to nordic walking oraz intensywny marsz. Dzięki temu na możemy na nie liczyć tak chcąc schudnąć, jak i marząc o podniesieniu naszej wytrzymałości.
Pamiętajmy jednak, że choć wielość trenowanych partii mięśni ma znaczenie, nie jest wcale jedynym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwracać uwagę. Orbitreki mają jednak znacznie więcej zalet. Maszyna pozostaje stabilna nawet, jeśli ćwiczymy dość intensywnie i chroni nas przed nadmiernymi obciążeniami stawów. Kiedy korzystasz zarówno z orbitreka jak i bieżni warto zadbać o to, żeby pić dużo wody! Zobacz najnowszy wody mineralnej ranking.
Orbitrek – efekty, po jakim czasie widoczne
Podczas ćwiczeń z wykorzystaniem tego uzrądzenio możemy stale kontrolować aktualne tętno, choć tu duże znaczenie ma to, czy mamy do czynienia z modelem wyposażonym w sensory, które będą to umożliwiać. Efekty ćwiczeń na orbitreku widzimy w zależności od naszych umiejętności oraz jakości sprzętu. Jest to jednak jedno z łatwiejszych urzązeń, do użyskania dość szybko widocznych widocznych rezultatów naszych starań.
Orbitrek mechaniczny
W sprzedaży dostępnych jest wiele typów orbitreków, a mechaniczne są zaliczane do tych, które są najtańsze. Oczywiście, przystępność cenowa pociąga za sobą pewne ograniczenia takie, jak choćby wyższy poziom hałasu, jaki generuje sprzęt. Orbitrek mechaniczny umożliwia jedynie ręczne regulowanie oporu. Od tego, jaki model wybierzemy jest uzależnione to, czy można będzie zrobić to płynnie, czy stopniowo. Sama konstrukcja jest możliwa dzięki paskowi klinowemu, a ten ulega po pewnym czasie zużyciu. Jeśli budżet, jaki możemy przeznaczyć na tego rodzaju zakup, nie jest wysoki, można zdecydować się na rozwiązanie mechaniczne, choć zawsze warto się też zastanowić nad wariantem mechanicznym i jego zaletami.
Orbitrek magnetyczny - opinie
Magnetyczny system hamowania to znak rozpoznawczy nowszej generacji urządzeń. Tu nie mamy już do czynienia z paskiem klinowym, zastąpiły go bowiem magnesy. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że są one nie tylko cieńsze, ale i odporniejsze na ewentualne uszkodzenia, a system regulacji oporu odbywa się nie tylko za pomocą pokrętła, ale i z użyciem panelu elektronicznego.
Orbitrek elektromagnetyczny
Znakiem rozpoznawczym orbitreków elektromagnetycznych jest to, że regulacja oporu jest w ich wypadku możliwa dzięki silnikowi elektrycznemu. I tu dużą zaletą jest przy tym kultura pracy, mamy więc do czynienia z urządzeniem cichym, którego praca nie przeszkadza osobom z naszego otoczenia. Do sterowania orbitrekiem wykorzystywany jest panel, a to sprawia, że wszystkie parametry treningowe mogą być określane z wyjątkową precyzją. Nie bez znaczenia jest i to, że zyskujemy możliwość ustawienia znacznie większego poziomu oporu, a to sprawia, że trening może być bardziej wymagający.
System regulacji oporu ma duże znaczenie, nie jest jednak jedynym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Nie bez znaczenia wydaje się również to, jak jest on wykonany i jakie osoby są jego docelowymi adresatami. Jest to szczególnie ważne, gdy zastanawiamy się nad zakupem mniejszego urządzenia, okazuje się bowiem, że waga użytkownika może mieć w ich wypadku wyjątkowe znaczenie dla poziomu naszej satysfakcji. Innym ważnym czynnikiem, który należy przeanalizować, jest nasz wzrost. Jeśli sprzęt nie jest do niego dopasowany, musimy liczyć się z tym, że trening może okazać się źródłem kontuzji.
Jaki orbitrek kupić ?
Zastanawiając się nad tym, jaki orbitrek wybrać, należy też zwrócić uwagę na charakterystyczne dla niego funkcje dodatkowe. Tu warto wspomnieć choćby o wzmiankowanych już czujnikach pomiaru tętna, dla których typowe jest to, że pozwalają na kontrolę poziomu wykonywanego wysiłku i umożliwiają sprawdzenie, czy nie wykonujemy zbyt intensywnych ćwiczeń. Niektóre z nich idą o krok dalej, mamy więc w ich przypadku do czynienia z oprogramowaniem, które samo zmienia opór, jeśli nasze tętno jest zbyt wysokie.
Coraz więcej modeli umożliwia nam też ustawienie programów treningowych, pomiar prędkości i tego, ile kilometrów przebyliśmy, a także licznik spalonych przez nas kalorii. Każda ze wspomnianych funkcji sprawia, że śledzenie naszych postępów staje się łatwiejsze. Niektóre modele mają nawet dodatkowe uchwyty na bidon, pozwalają przy tym na odtwarzanie muzyki. Jeśli sesje treningowe są dość długie, mamy do czynienia z przydatnymi rozwiązaniem.
Orbitrek: cena, opinie
Te najmniej skomplikowane zestawy do ćwiczeń, które można wykorzystywać w warunkach domowych, można zakupić już za kilkaset złotych. Nie zaszkodzi jednak, jeśli zdecydujemy się na nieco większą inwestycję, z reguły mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem, które otwiera przed nami znacznie więcej możliwości. Modele droższe pracują też ciszej i są solidniejsze.