Sprzęty do ćwiczeń

Roller( wałek do masażu ) - trening i masaż

Roller - wałek do masażu

Foam roller, czyli wałek piankowy lub roller to wielofunkcyjne urządzenie, które jest przy tym stosunkowo niedrogie. Można go stosować jako element treningu bądź regeneracji. Mogą z niego korzystać zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Rozmasowywanie napiętych po treningu mięśni pomaga zachować zdrowie oraz dobrą formę, a także zrelaksować się i rozluźnić. Rollera można używać wszędzie i zawsze - nawet w domu przed telewizorem czy w łóżku.

Foam roller - przyrząd genialny w swojej prostocie

To bardzo prosty przyrząd w kształcie wałka o karbowanej lub gładkiej powierzchni. To przedmioty lekkie i kompaktowe, które bez problemu mieszczą się w podręcznym bagażu. Korzystanie z nich poprawia przepływ krwi, a więc dostarcza odpowiednich wartości odżywczych, rozluźnia mięśnie oraz przyspiesza ich regenerację. Przy pomocy rollera rozbijane są zgrubienia, które powstają na skutek przeciążeń w układzie mięśniowym. Ponadto stosować go można też do ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących sylwetkę, które zmuszają mięśnie do głębszego wysiłku.

Jednak kluczem do sukcesu foam rollera jest nie tylko odpowiednie korzystanie, ale i wybór odpowiedniej twardości przyrządu.

Jaki roller wybrać ?

Okazuje się, że wybór dostępnych na rynku wałków jest ogromny. Podczas zakupu na pierwszym miejscu należy stawiać twardość foam roller.a W zasadzie wyróżnia się w tym przypadku rollery miękkie, średnie oraz twarde. Te pierwsze są odpowiednie dla osób początkujących oraz dla tych, które odczuwają znacznie napięcie oraz ból mięśni. Średnie polecane są wszystkim tym, którzy regularnie uprawiają sport, zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Najtwardsze modele przeznaczone są dla osób o większej masie mięśniowej oraz o niskim napięciu mięśni.

Roller do mięśni - różne rodzaje

Inną ważną kwestią jest kształt rolerów. Również i w tym przypadku jest spory wybór. Spotkać można przede wszystkim rollery gładkie i podłużne. Przy ich pomocy masuje się kończyny. Do masażu mięśni przykręgosłupowych lepiej zaś nadają się rollery w kształcie ósemki. Doskonale zapobiegają one uciskaniom kręgów. Podczas wyboru nie bez znaczenia jest i wielkość, która musi być adekwatna do rozmiaru masowanych mięśni.

roller do mięśni

Roller - zakres cenowy

Na końcu pozostaje jeszcze cena rollera. Klasyczny, średniej wielkości model kosztuje około 70 złotych. Nie ma w tym przypadku co oszczędzać, tanie modele są na ogół mniej wytrzymałe.; Wysokiej jakości przyrządy nie zużywają się też zbyt szybko.


Wypróbuj także masażer do stóp


Roller do masażu - prosty sposób na rozluźnienie

Wałek można stosować do masowania wszystkich głównych grup mięśniowych. Ich stosowanie nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wałek umieścić pod wybraną grupą mięśni i przetoczyć się po nim. Warto przy tym zacząć od mięśni, które potrzebują masażu najbardziej. Zwykle na samym początku dobrze jest rolować dolne partie ciała. Masaż powinien przebiegać powoli i dokładnie. Wywierany przez wałek nacisk powinien być akceptowany przez organizm, a więc nie może być za mocny.

Masaż foam rollerem skutecznie rozdziela sklejone ze sobą warstwy mięśni oraz tkanki ochronnej za pomocą głębokiego ucisku. Klasyczny wałek pozwala uniknąć zrostu mięśni, co często prowadzi do powstawania kontuzji. Masaż wałkiem nie tylko poprawia zdrowie i sprawność organizmu, ale pozwala uzyskać wyprostowaną sylwetkę oraz zwiększyć świadomość prawidłowej postawy ciała. Trzeba go jednak wykonywać dokładnie i powoli.

Foam roller – dla amatorów i profesjonalistów

Roller foam jest narzędziem prostym, które ma wiele zalet. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno rolować stawów czy kręgosłupa. Poza tym początkowo podczas korzystania z wałka pojawia się ból. Z czasem ciało przyzwyczaja się jednak do masażu i się mu po prostu poddaje. Bezbolesność z kolei świadczy o natrafieniu na tzw. punkt spustowy, który trzeba rozluźnić. Rolować należy całe mięśnie. Tylko w ten sposób można osiągnąć odpowiednie efekty.

Masaż przy użyciu foram rollera wzmacnia całe ciało, rozluźnia punkty spustowe oraz rozbija sklejone warstwy mięśni w celu uniknięcia ich zrostów. Ich stosowanie znacznie poprawia ogólną sprawność organizmu i pozwala ją utrzymać na dłużej. To narzędzia odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Bądź na bieżąco dzięki lidl gazetka aktualna.