Sprzęty do ćwiczeń

Rower stacjonarny – poznaj jego zalety i skorzystaj z nich

Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze to jedna z najlepszych aktywności, na jakie może zdecydować się każdy z nas. Wzmacnia to organizm, świetnie wpływa na nasze zdrowie i poprawia samopoczucie. Nie zawsze istnieje jednak możliwość jazdy na tradycyjnym rowerze – czasami sama pogoda skutecznie zniechęca nas do takich aktywności.

Rower stacjonarny - odchudzanie, troska o zdrowie

Doskonałą alternatywą może być w takim przypadku rower stacjonarny, który również ma do zaoferowania wiele korzyści. Taki rowerek może być polecany szczególnie osobom, które chcą zrzucić nieco zbędnych kilogramów i lepiej zadbać o swoje ciało, bowiem skutecznie rzeźbi on sylwetkę. Jest to również dobra propozycja dla osób starszych i chorych, bowiem ćwiczenie na nim nie obciąża stawów. Dodatkową zaletą jest fakt, że można na nim ćwiczyć całkowicie prywatnie, bez wychodzenia z domu – dla niektórych osób jest to bardzo ważna rzecz. Szukając odpowiedniego roweru stacjonarnego warto zwracać uwagę na kilka różnych cech, aby móc wybrać dla siebie najlepszy model.

Rower stacjonarny - co daje ? Jaki wybrać ?

Bardzo ważną rzeczą przy kupowaniu roweru stacjonarnego są oczywiście nasze możliwości finansowe. Koniecznie trzeba z góry określić, jak dużo pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zakup, bowiem ceny poszczególnych modeli znacznie się od siebie różnią. Niektóre modele są dość proste i przeznaczone dla początkujących osób, inne z kolei na tyle zaawansowane, że mogą z nich korzystać nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Nie warto wydawać pieniędzy na drogi i zaawansowany model, jeśli oczekuje się jedynie chwili aktywności fizycznej i szuka narzędzia, które pozwoli odrobinę zadbać o swoją sylwetkę. W takim wypadku nie potrzebujemy raczej zbyt wielu dodatkowych funkcji i coś bardziej podstawowego w zupełności nam wystarczy. Poszczególne modele odznaczają się również odmiennymi rozmiarami. Jest to bardzo ważne – przed dokonaniem zakupu trzeba wiedzieć, czy dany rowerek zmieści się w naszym domu lub mieszkaniu.

Oprócz jakości wykonania, w pierwszej kolejności trzeba kierować się tu osobistą wygodą. Jeśli rowerek zwyczajnie nam nie odpowiada i nie czujemy się na nim komfortowo, to nie warto go kupować. Dodatkowe akcesoria i wymyślne funkcje będą potrzebne wówczas, gdy będziemy mieli już pewność, że jest to dla nas coś ważnego i zaczniemy mieć nieco większe wymagania.

rowery stacjonarne - ćwiczenia

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy ?

Tradycyjny rower stacjonarny to najbardziej oczywisty wybór. Posiada on taką samą budowę i konstrukcję, jak zwykły rower. Z drugiej strony, możliwości na rynku są znacznie szersze. Ciekawą propozycją jest chociażby rower poziomy. Wbrew pozorom, pedałowanie w pozycji leżącej jest trudniejsze, zatem trening na czymś takim często jest znacznie skuteczniejszy.

Rower stacjonarny - efekty 

Podobnie jak w przypadku każdej innej aktywności, również tutaj trzeba znaleźć odpowiednią motywację do systematycznych ćwiczeń. Podstawą jest zwykły nawyk – trening na rowerku powinien na stałe stać się elementem naszego dnia. Zaletą rowerków stacjonarnych jest to, że w czasie ćwiczenia można zająć się również czymś innym – oglądać filmy czy nawet czytać książkę. Warto również stawiać sobie cele do osiągnięcia i stale obserwować swoje postępy. Może to być ilość spalonych kalorii lub dystans, jaki udaje się nam przejechać w czasie jednego treningu. Dzięki zapisywaniu swoich wyników można stale mieć świadomość, że posuwamy się do przodu i faktycznie stajemy się lepsi. Kupno nawet najlepszego sprzętu nigdy nie jest motywacją do ćwiczenia, nie można zatem oczekiwać, że po zakupie w jednej chwili zmieni się nasze nastawienie. Rowerek stacjonarny jest bardzo skuteczny w pracy nad sobą, ale w trening zawsze trzeba włożyć sporo pracy.