Sporty zimowe

Snowboard czy narty - który sport jest łatwiejszy i bardziej rodzinny

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne możliwości daje zima każdemu, kto lubi aktywnie spędzać swój czas i ceni sobie różne aktywności fizyczne. Jedną z najbardziej znanych propozycji jest oczywiście jazda na nartach. To dość klasyczny sport zimowy, cieszący się wieloletnią tradycją. Równocześnie w ostatnich dekadach bardzo silną pozycję zdobyli miłośnicy jazdy na snowboardzie. Dyskusje o tych dwóch sportach niekiedy przeradzają się w dość ostre spory, bowiem każda strona twierdzi uparcie, że to właśnie ich dyscyplina jest najlepsza.

Snowboard czy narty – trudny wybór

Jeśli chodzi o dbanie o swoją kondycję, to obie te dyscypliny mają na nas świetny wpływ. Zmuszają nas do aktywności na świeżym powietrzu i niemałego wysiłku fizycznego. Jest to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni – tym bardziej, że wykonywanie bardziej skomplikowanych akrobacji jest tu niemałym wyzwaniem. Takie sporty przynoszą również mnóstwo radości i stanowią doskonałe narzędzie w walce ze stresem. Szalejąc na stokach można całkowicie zapomnieć o swoich codziennych problemach i po prostu oddać się chwili.

Narty i jazda na snowboardzie różnią się jednak w kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim układ nóg jest tutaj całkowicie inny, podobnie jak pozycja zjazdowa. Snowboard zmusza nas do balansowania całym ciałem, bowiem w czasie jazdy na nim nogi są praktycznie unieruchomione. Ruch jest tu dość ograniczony, przez co osoby początkujące mają w pierwszych chwilach nieco trudności z opanowaniem tej sztuki. Jazda na nartach to natomiast głównie operowanie nogami, zwłaszcza kolanami.

Snowboard czy narty dla początkujących - co lepsze ?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że snowboard jest znacznie trudniejszy, przez co wielu początkujących ludzi automatycznie decyduje się na jazdę na dwóch deskach. W rzeczywistości jednak sama nauka w przypadku snowboardu może być na wiele sposobów łatwiejsza. Z drugiej strony, jazdę na nartach można zacząć znacznie wcześniej. Pierwsze kroki w tym sporcie mogą stawiać nawet kilkuletnie dzieci – jest to bardzo pomocne w stopniowym zdobywaniu doświadczenia i rozwijaniu umiejętności. Snowboard również może być odpowiedni dla dzieci, ale nieco starszych. Dyscyplina ta wymusza dość nienaturalną w pierwszym momencie pozycję ciała, z którą maluchy mogą sobie nie poradzić.

Istnieje wiele dyscyplin niezwiązanych z zimą, które pomagają w nauce jazdy na nartach czy snowboardzie. W przypadku snowboardu, nieco związanym sportem jest jazda na deskorolce albo surfowanie po falach. Aby osiągać jak najlepsze wyniki, warto też poświęcać nieco czasu na ćwiczenie poszczególnych części ciała. Szczególnie ważną rolę odgrywają tu mięśnie brzucha oraz tułowia. Niezbędny jest również silny kręgosłup, który wytrzyma wszystkie wykonywane w czasie jazdy ruchy i skręty.

jazda na nartach

Jazda na snowboardzie - dla początkujących duże wyzwanie

Właściwie wszystkie sporty zimowe wiążą się z ryzykiem odniesienia różnych urazów i kontuzji. Deska i narty różnią się jedynie tym, co możemy sobie przy nich uszkodzić. W przypadku nart szczególnie narażone są kolana. To właśnie one pracują najbardziej w czasie jazdy, zatem stosując nieodpowiednie techniki łatwo można nabawić się kontuzji.

Zagrożenia wynikające z jazdy na snowboardzie to przede wszystkim upadki. Szczególnie w początkowym okresie nauki trzeba przygotować się na liczne spotkania z twardą ziemią, choć nawet bardzo doświadczeni sportowcy nie są od tego wolni. Ważne jest tu odpowiednie wyposażenie, przede wszystkim ochraniacze i dobra odzież, aby móc zamortyzować takie upadki.

Jazda na snowboardzie krok po kroku 

Jest on mimo wszystko bardziej wymagającą dyscypliną – trzeba dobrze nauczyć się tu operować poszczególnymi mięśniami i umiejętnie balansować całym ciałem. Sporym wysiłkiem jest tu na przykład hamowanie, w które trzeba włożyć dużo energii i jednocześnie balansować tak, aby utrzymać równowagę.

Oczywiście, wszystko zależy od zaawansowania danej osoby oraz preferowanego stylu jazdy. Faktem jest, że jest to dyscyplina bardziej widowiskowa, nawet w wykonaniu osoby początkującej. Jazda taka wydaje się bardzo dynamiczna i energiczna.

Jazda na snowboardzie, nartach - cena

Pod względem finansowym, obie dyscypliny są dość podobne. Para dobrych nart to koszt około 1-2 tysięcy złotych, podczas gdy dobra deska kosztuje około 1300 zł. W przypadku snowboardu należy jeszcze dokupić odpowiednie buty i wiązania za kilkaset złotych.

Koszt korzystania ze stoków jest praktycznie taki sam. W przypadku obydwu dyscyplin zjeżdża się zwykle tymi samymi trasami i korzysta z tych samych wyciągów.

Jak się ubrać na snowboard lub narty?

W obu przypadkach bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni ubiór na stok. Idealne ubrania muszą zapewniać zarówno ochronę przed zimnem, jak i swobodę ruchów. W sklepach nie brakuje odzieży stworzonej specjalnie do uprawiania takich sportów, warto zatem korzystać z ich oferty.

Snowboard czy narty dla dziecka - który sport jest lepszy dla rodzin z dziećmi ?

W tym przypadku odpowiedź jest oczywista.  Narty są o wiele bezpieczniejsze i prostsze do nauki dla małego dziecka. Jest to sprzęt o wiele bardziej rekreacyjny od snowboardu, który często służy do wykonywania różnego rodzaju popisowych tricków na stoku. Narty więc będą idealne do spokojnej jazdy po stoku przez rodzica, który od czasu do czasu będzie mógł rzucić okiem na poczynania swojej pociechy.