Akcesoria do ćwiczeń

Wybierz swój sprzęt – taśma TRX czy guma?

Niewielkie akcesoria do ćwiczeń wyglądają może niepozornie, ale w rzeczywistości potrafią znacznie zwiększyć skuteczność każdego treningu. Wybór jest bardzo szeroki – taśmy TRX, gumy do ćwiczeń czy taśmy oporowe. Z pozoru są one identyczne, ale w praktyce znacznie się od siebie różnią i powinny być wykorzystywane w odmienny sposób. Warto bliżej poznać ich charakterystykę i dowiedzieć się, które z nich są najlepsze w danej sytuacji.

Czym są systemy podwieszane?

Systemy podwieszane budzą pewne wątpliwości wśród amatorów fitnessu. Wydaje się, że skoro zostały one zaprojektowane z myślą o amerykańskich wojskach specjalnych, to zwykły człowiek nie poradzi sobie z ćwiczeniem na nich. Nic bardziej mylnego! Trening na takich ćwiczeniach jest świetną propozycją również dla drobnej kobiety, która chce zadbać o swoją sylwetkę i zrzucić nieco kilogramów.

Zmobilizuj wszystkie mięśnie do pracy!

Wszystkie ćwiczenia na systemach podwieszanych w gruncie rzeczy polegają na zmaganiu się z siłą grawitacji oraz ciężarem swojego ciała. Ćwiczenia te wymagają również ciężkiej pracy mięśni stabilizujących, które odpowiadają za utrzymywanie równowagi. Z tego powodu taki trening jest bardzo ogólnorozwojowy i pozwala na ćwiczenia całego ciała.

Systemy podwieszane – cena

Faktem jest, że rzeczywiście dobre i rozbudowane systemy podwieszane nieco kosztują. Jeśli ktoś chce jednak ćwiczyć amatorsko, to wcale nie musi wydawać na to zbyt dużo pieniędzy. Na rynku znajdziemy wiele tańszych alternatyw, które pomimo znacznie niższych cen nadal są bardzo dobre. Oczywiście, trzeba zawsze zwracać uwagę na to, jaki sprzęt kupujemy. Musimy mieć pewność, że wybrany przez nas model będzie odznaczał się wysoką jakością i zapewni nam nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo. Osoby początkujące powinny poprosić o pomoc w wyborze kogoś bardziej doświadczonego.

Zaletą systemów podwieszanych jest ich mobilność. Ze względu na niewielkie rozmiary, można zabrać je ze sobą właściwie wszędzie. Daje to możliwość ćwiczenia w wielu różnych miejscach.

 

 

 

Taśmy TRX jak z nimi ćwiczyć?

 

 

 

Mocujemy liny do drążka tak, aby ich końce zwisały mniej więcej na wysokości naszego pasa. Mocno chwytamy oba ich końce, po czym wyrzucamy nogi przed siebie. Ręce powinny być wyprostowane w łokciach, a następnie podciągane w górę tak, aby klatka piersiowa znalazła się na wysokości uchwytów.

Na czym polegają ćwiczenia z gumą i taśmami?

Gumy i taśmy oporowe pozwalają na trening przypominający nieco ćwiczenia z ciężarkami. Istnieje tu jednak kilka istotnych różnic. Taśmy, w przeciwieństwie do hantli, stawiają opór przez cały czas trwania ćwiczenia. Dodatkowo opór ten zależy od nas samych – mocniej naciągając taśmę, podnosimy poprzeczkę i musimy wkładać więcej wysiłku w ćwiczenie.

Pomimo wielu pozornych podobieństw, taśmy TRX znacznie różnią się od gum. Taśmy wymagają podwieszania, podczas gdy z gum można korzystać w każdym miejscu.

Guma i taśmy do ćwiczeń – gdzie je kupić?

Akcesoria takie bez problemu znajdziemy w każdym sklepie sportowym czy ze sprzętem do fitness. Trzeba zauważyć, że w ofertach znajduje się kilka różnych ich rodzajów. Najczęściej spotyka się single tube, double tube (z dodatkowymi uchwytami na buty) oraz body tube (bez żadnych uchwytów). Różnią się także długością. Standardowe wymiary to krótki, długi oraz w kształcie koła. Przed wyborem czegoś konkretnego warto ustalić, jaki rodzaj treningu zamierzamy wykonywać i jakie gumy będą nam przy nim potrzebne.

Jak wrócić do formy?

Takie gumy i taśmy mogą być wykorzystywane w profesjonalnych klubach fitness przy ćwiczeniach dla bardziej wymagających osób. Często stosuje się je jednak również do rehabilitacji, gdzie bardzo pomagają osobom po różnych urazach w odzyskiwaniu pełni sprawności fizycznej. Taki sposób ćwiczenia jest tu niezwykle skuteczny. Nie wykorzystujemy tu żadnych dodatkowych obciążeń – jedynie ciężar własnego ciała. Zapewnia to spore bezpieczeństwo i ochronę przed urazami. Jeśli ktoś szuka zatem dobrego sposobu na powrót do formy po długiej przerwie w ćwiczeniach lub jakichkolwiek urazach, to jest to dla niego najlepsza propozycja.