Akcesoria do ćwiczeń

Mata do jogi - najważniejsze parametry

Mata do jogi to atrybut jogina. Wybór odpowiedniej maty jest szczególnie ważny dla osób początkujących, gdyż kiepska mata może od razu skutecznie zniechęcić do ćwiczeń. Jaka jest więc idealna mata?

Warto zainwestować we własną matę, gdyż korzystanie z tych dostępnych w klubach fitness jest niehigieniczne. Poza tym matę można wówczas dopasować do własnych potrzeb, a więc wybrać jej długość, szerokość czy grubość.

Jaka mata do jogi?

Eksperci wymieniają kilka kryteriów, którymi trzeba się kierować wybierając matę. Najważniejsza jest grubość.

Mata grubsza (powyżej 3,5mm) to:

 • lepszy komfort ćwiczeń - polecana jest dla osób szczupłych, z wrażliwymi kolanami czy kostkami,
 • lepsza amortyzacja - ważne w przypadku ćwiczeń dynamicznych,
 • dobra izolacja od podłoża,
 • wolniejsze zużywanie się - mata tego typu starcza na dłużej,
 • większy ciężar - trudniejszy transport,
 • wyższa cena.

Z kolei mata cienka (poniżej 3,5 mm) to:

 • mniejszy komfort podczas ćwiczeń leżących, ale lepszy dla ćwiczeń stojących,
 • wygodny transport i przechowywanie - mata jest lekka i zajmuje niewiele miejsca,
 • niższa cena,
 • mniejsza amortyzacja i izolacja cieplna,
 • szybsze zużywanie się.

Kolejne ważne kryteria, które należy rozpatrzeć to:

 • długość maty do jogi - zwykle jest to 183 i 185cm, ale są maty dłuższe; najlepsza mata powinna mieć kilak centymetrów więcej niż osoba na niej ćwicząca,
 • szerokość - zwykle 60cm, rzadziej 66, 72 i 80 cm,
 • materiał - najtrwalsze są maty z odpornego na ścieranie PCV, poza tym w sklepach spotkać można maty kauczukowe o dobrych właściwościach antypoślizgowych, które są jednak dość ciężkie; poza tym popularne są też maty z gumy i lateksu, które cechują się znaczną odpornością na uszkodzenia,
 • wskaźnik antypoślizgowy - mata powinna dawać przyczepność, co przekłada się na mniejszą ilość urazów,
 • powierzchnia - gładka lub chropowata, maty chropowate mają większa przyczepność, ale są trudniejsze do czyszczenia.

Mata do jogi - cena

Cena zakupu markowej maty do jogi to minimum 60 złotych. Przy ćwiczenia rekreacyjnych mata za 100 zł sprawdza się doskonale. Jednak w tym przypadku nie ma co oszczędza, bo lepsza mata to wyższy komfort ćwiczeń.

Dobra mata do jogi

Ręcznik do jogi 

W przypadku osób zaawansowanych przydatne są również takie akcesoria jak koc czy ręcznik do jogi. Koce wykonuje się z wełny i dobrze sprawdzają się w czasie długiego stania w asanach. Dzięki miękkiemu materiałowi, kolana czy łokcie nie są wówczas narażone na odgniecenia. Koc przydaje się też podczas medytacji do okrywania ciała.

Ręczniki i maty ręcznikowe szyje się z bawełny. Doskonale nadają się do praktykowania dynamicznych asan. Szybko wchłaniają pot, a więc nie ma ryzyka poślizgnięcia się. Ręcznik położyć można na podłodze lub na macie z kauczuku czy PCV. Przy czym dobra mata ręcznikowa pokryta jest od sporu kropeczkami antypoślizgowymi, najlepiej silikonowymi.

Pokrowiec na matę do jogi 

Noszenie maty bywa niestety niewygodne, zwłaszcza podczas podróży autobusem czy tramwajem. Dlatego też warto rozważyć zakup specjalnego pokrowca na matę do jogi. Szyte są one z nieprzemakalnych materiałów i posiadają uchwyty, dzięki którym matę można nosić w ręce lub na plecach. Dobry pokrowiec ma regulowane paski i dodatkowe kieszenie na wodę czy ręcznik.

W sklepach dostać można też plecaki i torby na maty. Są one droższe, ale jednocześnie bardziej funkcjonalne. Posiadają bowiem dodatkowe przegrody na laptopa czy akcesoria treningowe. Poza tym mają więcej miejsca i ładniejszy design. Polecane są dla osób, które są aktywne i szukają toreb wielofunkcyjnych.

eobuwie kupon

Mata do jogi - czyszczenie

Oczywiście w czasie ćwiczeń mata do jogi zbiera zabrudzenia takie jak pot czy kurz, wymaga więc regularnego i dokładnego czyszczenia. Przed pierwszym użyciem obowiązkowo należy ją przetrzeć wilgotną szmatką. Ma to duże znaczenie, bo dzięki temu mata do jogi nabiera swoich właściwości antypoślizgowych. Poza tym zmywane są z niej zanieczyszczenia jeszcze  z procesu produkcyjnego.

Później matę trzeba czyścić regularnie, w zależności od potrzeb. Dobrze jest robić to ręcznie, aby jej nie uszkodzić. Do tego celu idealnie nadaje się ciepła woda z detergentem czy kilkoma kropelkami olejku eterycznego. Maty do jogi wcale nie trzeba mocno trzeć, wystarczy lekko ją przetrzeć szmatką z bawełny i pozwolić dokładnie wyschnąć.

Mata do jogi z naturalnego kauczuku 

Nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji wymagają jednak maty kauczukowe. W tym przypadku zaopatrzyć się trzeba w specjalny spray, który dostać można w sklepie z akcesoriami do jogi. Zamiast tego wykorzystać jeszcze można roztwór wody i octu jabłkowego w proporcji 1:1/

Generalnie nie zaleca się jednak prania mat do jogi w pralce  z uwagi na duże ryzyko uszkodzenia. Można tak czyścić jedynie miękkie maty z materiału PCV. W takiej sytuacji do prania w pralce automatycznej stosuje się łagodne detergenty i ustawia temperaturę 30 stopni Celsjusza.