Akcesoria do ćwiczeń

Trening funkcjonalny przy użyciu: TRX, bosu, sandbag'u, piłki gimnastycznej, kettlebell'a i flexi-bar'u

Jeżeli chodzi o trening funkcjonalny, to poleca się go wykonywać przy użyciu różnych akcesoriów do ćwiczeń, które to nie tylko urozmaicą nam ten czas, ale i podniosą efektywność treningu. Przykładowo, pompki można robić w podparciu o piłkę gimnastyczną, co po pierwsze zaangażuje dodatkowe grupy mięśni brzucha, nóg i pośladków, a po drugie wyrobi w nas dodatkowy zmysł równowagi.

Wszystkie ze wspomnianych poniżej przyrządów będą więc bardzo przydatne podczas treningów funkcjonalnych i z pewnością zostaną polecone przez każdego dobrego trenera.

Trening funkcjonalny - TRX

Jednym z najpopularniejszych sprzętów na pewno jest TRX. Ma on formę dwóch taśm z uchwytami na dłonie, które to taśmy zawiesza się na suficie, albo też w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie istnieje możliwość podwieszenia, chociażby na jakimś drzewie, co pozwoli ćwiczyć na zewnątrz. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne, bowiem można na nim wykonać aż 300 różnych typów ćwiczeń.

Ćwiczenia te są zdecydowanie przekrojowe, to znaczy angażują mięśnie usytuowane na całym ciele - ręce, nogi, brzuch, plecy, klatka piersiowa i tak dalej. Co więcej, angażują przede wszystkim mięśnie głębokie, przez co idealnie stabilizują sylwetkę, a do tego wytrzymałość mięśniową oraz oczywiście równowagę. Ważne jest też to, że sprzęt ten nadaje się zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych, a ćwiczenia na nim wykonywane posiadają bardzo różne stopnie trudności, od zwykłych podporów przodem, aż do bardzo trudnych scyzoryków w zwisie.

Trening funkcjonalny - sandbag

Jak sama nazwa wskazuje, jest to torba z piaskiem służąca do treningu, bowiem posiadająca dodatkowo uchwyty na dłonie. Świetnie rozwija zarówno siłę jak i dynamikę. Jest bardzo wiele rodzajów takich akcesoriów o wielu ciężarach, przyjmuje się jednak, że początkowo ciężar powinien wynosić około jednej piątej wagi osoby ćwiczącej. Oczywiście wraz ze wzrostem wytrenowania można ten ciężar sandbaga sobie ustawicznie zwiększać.

Od razu można więc kupić taki model, który posiada regulowane obciążenie (poprzez dokładane woreczki z piaskiem). Niestety, minus tego sprzętu polega na tym, że jest on dość drogi. Z powodzeniem jednak można wykonać zamiennik samodzielnie, przy użyciu piasku wsypanego do przeciętej i zawiązanej z obu stron dętki samochodowej. Warto jest zaopatrzyć się w coś takiego, bowiem zakres ćwiczeń jest bardzo szeroki i obejmuje praktycznie całe ciało. Ćwiczy się nim podobnie jak ze sztangą, mogąc wykonywać na przykład martwy ciąg, bardzo ważna przy tym jest jednak odpowiednia technika.

Trening funkcjonalny - bosu

Ten sprzęt wygląda z kolei jak przecięta na pół piłka, która z jednej strony przypomina elastyczną kulę, z drugiej zaś stanowi twardą podstawę. Ilość dostępnych ćwiczeń jest dość duża, jako że można trenować na obu stronach bosu. Cała wartość tego sprzętu polega na konieczności ciągłej stabilizacji sylwetki podczas wykonywanych ćwiczeń, co powoduje zaangażowanie mięśni praktycznie całego ciała.

Przy jego użyciu można trenować chociażby pompki, rozmaite ćwiczenia brzucha, czy też różne elementy treningu nóg. Są nawet konkretne sporty, w których poleca się trening na bosu jako dodatkowy trening zmysłu równowagi, jak na przykład narciarstwo czy surfing. Dodatkowo, oprócz ćwiczeń umożliwia on także bardzo efektywny stretching, czyli rozciąganie całego ciała po zakończonym treningu, co przy użyciu miękkiej strony jest bardzo wygodne i bezpieczne, chroniąc stawy.

Trening z piłką gimnastyczną

Trening funkcjonalny - piłka gimnastyczna

Akcesorium, które jest bardzo przydatne, a przy tym stosunkowo niewiele kosztuje, jest na pewno zwykła piłka gimnastyczna. By na niej się się utrzymać, w odpowiedni balans musi być zaangażowane całe ciało i niemal każdy mięsień. W doskonały sposób treningi te odciążają także kręgosłup, poprzez wzmocnienie okalających go mięśni głębokich. Istotną sprawą jest jednak to, by rozmiar takiej piłki był dobrze dopasowany do wzrostu osoby ćwiczącej, bo zbyt mała lub zbyt duża piłka może się negatywnie odbić na efektywności ćwiczeń. Treningi z piłką można za to przeprowadzać niemal w każdym miejscu, nawet w domu.

Trening funkcjonalny - kettlebell

Jeżeli ktoś szuka wydajnych obciążników treningowych, idealnym wyborem będzie tak zwane kettlebell. Oryginalnie, to pochodzące z Rosji urządzenie ważyło niewiele ponad 16 kg, obecnie można jednak spotkać różne jego typy. Jego plusem na pewno będzie kompleksowy trening, gdyż w przeciwieństwie do zwykłej sztangi, działa na niemal wszystkie mięśnie, a nie tylko na niektóre.

Biorąc na warsztat typowe ćwiczenia dynamiczne, na przykład swingi, pracują mięśnie nie tylko ramion, ale także pośladków, brzucha i łopatek. Przy podrzutach natomiast, oprócz obręczy barkowej zaangażowane są także mięśnie pleców i klatki piersiowej. Jest to więc urządzenie o wielu zaletach i można nim wykonać niemal kompleksowy trening bez wizyty na siłowni. Dodatkowo wyraźnie polepszy on naszą dynamikę oraz technikę podnoszenia ciężarów bez obciążania kręgosłupa.

Trening funkcjonalny - Flexi-Bar

Tutaj mamy natomiast do czynienia ze specjalnie wzmocnionym innymi materiałami drążkiem z tworzywa sztucznego, który na obu końcach ma obciążniki, a na środku rączkę z uchwytem. Trening polega na wprawianiu tegoż drążka w drgania, których amplitudę dozuje się do własnych możliwości, a następnie wytłumiania tychże drgań całym naszym ciałem poprzez odpowiednio stabilną i nieugiętą sylwetkę. To ćwiczenie działa przede wszystkim na mięśnie rąk, pleców i klatki piersiowej, a w mniejszym stopniu na dolne partie ciała.